• Zeytinburnu İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği

Basında Biz

Anasayfa / Blog

Ticaret Bilinci

Hızlı yükselişlerin ve artan kazancın imtihanı, zararın imtihanından daha kolay değildir. Kayıplar zarar verdiği, insanları sarstığı gibi kazançlar da insanları sarsabilir.

Devamını oku

Ahde Vefa

“Sözünde durmak, verdiği sözlere ve yaptığı antlaşmalara bağlı kalmak, özü ve sözü doğru olmak” anlamlarına gelen ahde vefa, Kur’ân-ı Kerîm ahlâkının en önemli ilkelerinden biridir. Ahde vefa göstermek, hem insanların birbirleriyle olan ilişkilerinde, hem Allah-insan ilişkilerinde, hem de uluslararası ilişkilerde vazgeçilmez bir prensiptir.

Devamını oku

Tacir

İyi duygular gönülden gönüle hızla yayılacaktır. İnsanlar yarınlarına daha gü-venli bakar, daha uzun vadeli adımlar atar hale gelecektir. Bu nedenle doğru sözlü ve güvenilir bir tacir olmak kişiye ecir, mesleğe izzet ve şeref kazandırır!

Devamını oku

Ticaret Ehli Olmak

Kendine ve çevresine olduğu gibi milletine de insanlığa da gönül verip bağlanıldığı vakit unutulmayan hizmetler sunulur. Onlar unutulmayacaktır. Zira bir unutmayan vardır!

Devamını oku

İdeal Sahibi Olmak

Hedefsiz gemiye hiçbir rüzgâr yardım etmez.” Amaçsız insan bunalıma düşer, yılgınlığa düşer, umudunu kaybeder, karamsar olur. Kendisine faydası olmadığı gibi başkalarına da hayrı dokunmaz.

Devamını oku

Hz Osman'ın Ticareti

Hz. Osman’ın bu örneği bir hakikate daha dikkatimizi çekiyor. Bizim meşru her alanda yetişmiş insana ihtiyacımız olduğuna Yaptığı işin ehli, ahlâkı güzel, şuuruyla zekâ ve kabiliyetini bütünleştirmiş insanlara. Fedakârlık anı geldiğinde tereddüt etmeyen insanlara!

Devamını oku

Güvenilir Olmak

Acaba biz güvenilir bir insan mıyız? Anne-babamız, komşumuz, iş yaptığımız kimseler, çevremiz bizi nasıl tanıyor? Borç aldığımızda ödüyor muyuz? Bir şey emanet edildiğinde geri veriyor muyuz? Söz verdiğimizde sözümüzde duruyor muyuz? Randevularımıza sadık mıyız? İşte bu ve benzeri sorulara çevremizin verdiği cevaplar bizim güvenilir bir kimse olup olmadığımızı ortaya koyar.

Devamını oku

Zihmender Ailesi Olarak Ahde Vefa Ziyaretlerimizi gerçekleştirdik.

Zihmender Başkanı Sayın Murat Peru Bey'in rehberliğinde okulumuzun Emektar Hocalarını Ramazan Bayramı Ziyaretini Gerçekleştirdik.

Devamını oku