• Zeytinburnu İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği

İdeal Sahibi Olmak

Anasayfa / Basında Biz / İdeal Sahibi Olmak

Yüce Allah her varlığa bir hedef ve gaye koymuştur. Güneşten Aya, böcekten çiçeğe her varlık kendi hedefini gerçekleştirmek için yaşar. İnsan dâhil hiçbir varlık boş yere yaratılmamıştır. Böceklerin ve çiçeklerin bile bir gayesi olur da insan gibi muhterem bir varlık gayesiz olabilir mi? Elbette olamaz. Hedefler ve ideâller insanı yükseltir. Hedefsiz insan asla motive olamaz. Çalışmaya, başarmaya, ilerlemeye kendinde mecal bulamaz. Çalışıp çabalasa bile belli hedefi yoksa sonuç elde edemez. Bir yere varamaz. Zira meşhur sözdür, “Hedefsiz gemiye hiçbir rüzgâr yardım etmez.” Amaçsız insan bunalıma düşer, yılgınlığa düşer, umudunu kaybeder, karamsar olur. Kendisine faydası olmadığı gibi başkalarına da hayrı dokunmaz. 

Hayvanların ve bitkilerin bile kendilerine mahsus bir hedefi varken, İslam düşmanları; İslam’ı ve Müslümanları yok etmek gibi düşmanca hedefler peşinde koşarken, Müslümanların hedefsiz ve ideâlsiz olması düşünülemez. Müslümanın genel ve özel hedefleri olmalıdır. Kısa, orta ve uzun vadeli planları ve hedefleri bulunmalıdır. Müslüman bir öğrenci daha ilköğretimden itibaren mesleğini seçmeli ve o hedefe doğru yürümelidir.

Sonuç olarak; İster öğrenci, ister ev hanımı, ister çalışan olsun her mü’min hem dünyasını hem de ahiretini kurtaracak, kazandıracak hedefler edinmeli ve bu hedefler uğruna var gücüyle çalışmalıdır. İşte umduklarına erenler bunlar olacaktır.